O cortenu

Corten spadá do skupiny patinujících ocelí, tj. ocelí, kde se na povrchu vytvoří vrstva koroze, která chrání zbytek materiálu před pokračováním rezivění. Je to obdobný způsob, jako měděné plechy na střechách domů, kde vrstva oxidů zabraňuje další korozi. Celkově se uvádí desetinová rychlost rezivění oproti běžné konstrukční oceli.

Ze strany architektonické  je zajímavý nepravidelnou patinu, která závisí na klimatických podmínkách, orientaci  či konstrukčním řešení.  Barevnost je od tmavě oranžové až do vínově hnědé s nepravidelnými tečkami světlejší barvy. Jedná se o místa, kde koroze postoupila hlouběji.

Corten se velmi hodí do krajinářských řešení, je krásný ve spojení s vegetací, světle kvetoucími květinami či travinami. Také se velmi hodí k technickým a průmyslovým objektům. Zvláštní kapitolou jsou historické památky, kde se používá u nových stavebních prvků.

Corten  si buď zamiluje nebo ho nikdy nepožijete.

Samozřejmě má i své nevýhody. Po letech praxe je známe a nezamlčujeme. Není pravda, že úplně nešpiní ani nestéká na dlažbu,  bohužel se to může někdy stát. Je to hodně závislé na technickém řešení. Také je problém absence většiny profilů, jako například jackly, což komplikuje výrobu a omezuje i  jeho možnosti užití. Na druhou stranu se Corten používá jako konstrukční ocel a z tohoto důvodů je velký sortiment v tloušťkách plechů. Tloušťky se pohybují od 1 mm do 30 mm.

Také nevýhodou je, že někteří lidé jeho použití nechápou, a dívají se na něj s nepochopením.

Pod označením corten se prodává mnoho jakostí plechů od různých výrobců. Naše firma odebírá pouze materiál od evropských dodavatelů. Každý plech má své speciální označení, které odpovídá číslu atestu o materiálu, který je samozřejmě předáván dohromady s mobiliářem.

S použitím Cortenu máme velké zkušenosti a můžeme být nápomocní při technických řešení, proto se neváhejte na nás obrátit.

Použití Cortenu je velmi specifické a vždy je vhodné ho důkladně promyslet.

cyklostezka5.jpg

navštivte i stránku s referencemi s příklady použití